16 lipca przypada nasza główna zakonna patronalna Uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel. W tym dniu, o godzinie 15-tej zapraszamy na nabożeństwo szkaplerzne, podczas którego będzie można przyjąć szkaplerz karmelitański, a po nim na wspólnie spotkać się i porozmawiać przy kawie i ciastku.
Zachęcamy do pogłębienia wiedzy na temat nabożeństwa:
Historia szkaplerza:
Szkaplerz karmelitański jest ściśle związany z historią i duchowością Zakonu Braci Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, powstałego w XII w. na Górze Karmel w Ziemi Świętej. Kiedy karmelici w wyniku zajęcia Ziemi Świętej przez muzułmanów, przenieśli się do Europy groziło im rozbicie i upadek. Generał Zakonu św. Szymon Stock, błagał Matkę i Królową Karmelu o pomoc i ratunek.
Według tradycji karmelitańskiej, w nocy z 15 na 16 lipca 1251 r., Matka Boża objawiła się i powiedziała: Przyjmij, najmilszy synu szkaplerz twojego zakonu. Kto w nim umrze nie dozna ognia piekielnego. Przywileje i łaski szkaplerza były potwierdzane wielokrotnie przez papieży. Pierwszy uczynił to Klemens VII bullą z dnia 12 sierpnia 1530 roku.
Znaczenie duchowe szkaplerza:
- Szkaplerz jest szatą Maryi, jest znakiem oddania się w Jej opiekę i poświęcenia na Jej służbę.
- Oznacza poświęcenie się Niepokalanemu Sercu Maryi i naśladowanie Jej cnót, szczególnie cnoty czystości i pokory.
- Jest przymierzem przyjaźni z Maryją i uczestnictwa w walce duchowej o zbawienie własne i bliźnich. W tym przymierzu Maryja zobowiązuje się dopomóc nam do zbawienia i uświęcenia, a my zobowiązujemy się do Jej naśladowania, służenia Jej i rozszerzania Jej czci.
- Oznacza habit zakonu poświęconego służbie i czci Matki Bożej. Przyjmując szkaplerz, pragniemy odtąd żyć tym samym duchem Karmelu, pełnić tę samą misję i żyć w zjednoczeniu z Maryją, dla Maryi, przez Maryję i w Maryi.
Obietnice szkaplerzne
- Matka Boża, dając szkaplerz, obiecała: Kto umrze odziany szkaplerzem świętym, nie dozna ognia piekielnego.
- Kto pobożnie nosił szkaplerz, zachował czystość według stanu i czcił Maryję w życiu codziennym, zostanie wybawiony mocą Jej wstawiennictwa z czyśćca w pierwszą sobotę po swojej śmierci.
- Kto nosi szkaplerz, zostaje otoczony macierzyńską opieką Matki Bożej, która ratować go będzie w niebezpieczeństwach duszy i ciała, a szczególnie w godzinie śmierci.
- Uczestnictwo w dobrach duchowych całego zakonu karmelitańskiego za życia i po śmierci w Mszach św., pokutach, modlitwie, ofiarach.
Zobowiązania szkaplerzne:
- Dniem i nocą nosić na sobie szkaplerz.
- Odmawiać codziennie modlitwę naznaczoną w dniu przyjęcia do szkaplerza (zazwyczaj Pod Twoją Obronę).
- Naśladować cnoty Najświętszej dziewicy i szerzyć Jej cześć.
- Czynić dobrze bliźnim.
Objaśnienia praktyczne:
- Szkaplerz składa się z dwóch kawałków materiału koloru brązowego, połączonych dwoma sznurkami lub tasiemkami. By zostać uczestnikiem odpustów i przywilejów szkaplerza, wymaga się, aby go poświęcił i nałożył kapłan lub diakon zgodnie z zatw3ierdzonym Obrzędem.
- Ze względów praktycznych szkaplerz sukienny można zastąpić medalikiem szkaplerznym. Medalik szkaplerzny powinien mieć z jednej strony wizerunek Matki Bożej, a z drugiej strony Serca Jezusa. Szkaplerz sukienny i medalik szkaplerzny mają taką samą wartość duchową.
- Gdy zniszczy się szkaplerz albo zgubi medalik szkaplerzny, wówczas zastępuje się go nowym i nakłada samemu sobie prywatnie.
- Po przyjęciu szkaplerza możemy pogłębiać naszą maryjną duchowość w bractwach, wspólnotach lub grupach szkaplerznych. Warto pogłębić nabożeństwo w osobistej lekturze.